Стягнення боргів з юридичних осіб

Особливості стягнення боргів з юридичних осіб

Борги юридичних осіб утворюються через невиконання організаціями договірних зобов'язань, а також несвоєчасного розрахунку або повного його відсутності за надані товари та послуги.

Прагнення будь-якого підприємства - збільшення прибутку від збуту ринку. Це причина того, що дев'яносто відсотків юридичних осіб мають дебіторські заборгованості. Організації шукають максимальну кількість партнерів і контрагентів, які не завжди корисні. Подібні дії і тягнуть за собою накопичення боргів.
Крім грошових вимог, тобто тих, що виникають через відсутність сплати за товари, що поставляються і послуги, можливі також корпоративні борги і борги перед банками та іншими кредитними організаціями.

Для повернення коштів найчастіше звертаються до арбітражних судів. Основна частина всіх судових рішень стосується саме стягнення боргів з юридичних осіб.

Виділяють кілька основних способів боротьби з цією проблемою:

Угода про відступне;
Звернення до правоохоронних органів;
Медіація, тобто залучення третіх осіб;
Звернення до судових органів;
Звернення до третейських судів;
банкрутство;
Залучення кримінальних структур.
Останній спосіб вважається незаконним. Вибивання боргів мається на увазі, як дія, що несе за собою втрату репутації як боржника, так і тієї сторони, яка повинна була отримати грошові кошти або майно. Також виникає реальний ризик потрапити під дію кримінального закону. Інші способи, представлені вище, законні, і мають закріплений порядок застосування.
Угода про відступне

У разі боргів, юридичні особи можуть вдатися до такого способу, як угода про відступне. Під ним розуміється плата за невиконання договірних зобов'язань. Необхідність в ньому виникає тоді, коли організація не може виконати свої зобов'язання. Таку угоду пропонує поставити ті умови, які допоможуть боржнику погасити заборгованості за рахунок свого майна, товарів або цінних паперів.

Угода про відступне має складатися з урахуванням всіх формальностей. По-перше, відступні, тобто те майно, яке буде передано в користування кредитору. Воно вказується в угоді в точний розмір. По-друге, терміни здійснення зобов'язань. Відступні передаються не на безстроковій основі. І, по-третє, можливі варіанти оплати і подальшого відшкодування. Не завжди обидві сторони можуть бути згодні на таку угоду.

Виділяються випадки, коли кредитор має право відмовитися від подібної угоди:

Якщо боржник близький до банкрутства;
Якщо витрати на стягнення вище, ніж сума боргу;
Якщо є можливість виконати зобов'язання швидко, за рахунок того майна, яке є у боржника.
Даний спосіб, що дозволяє стягнути борг з юридичної особи, є позасудовим. Його визнають мирним засобом вирішення спору. Підписання угоди про відступне не вимагає втручання судових чи інших державних органів.
Звернення до правоохоронних органів

Досудове порядок стягнення боргу з юр. особи має на увазі також звернення в правоохоронні органи. Йдеться про такі структури, як прокуратура. Не варто плутати даний орган з судом, який розглядає виключно позови. При зверненні в прокуратуру, необхідно представляти конкретні дані про організацію, договір підтверджує, що є зобов'язання, а також документи, які доведуть факт несплати боргу.

Даний спосіб вважається одним з найжорсткіших і має на увазі не просто напрямок скарги в прокуратуру, а вказівка ​​в ній конкретних порушень з відсиланням до статей закону. Наприклад, можливе зазначення, яка закріплює відповідальність за шахрайство. Невиконання зобов'язань за договором, а саме несплату боргів, можна розцінювати, як обман з метою розкрадання чужого майна.

Залучення третіх осіб

Медіація - процедура, що дозволяє за рахунок мирних переговорів і без звернення до суду визначитися з подальшою долею боргу юридичної особи.
Залучення третьої особи передбачає вибір арбітра, який буде курирувати переговори між двома сторонами, боржником і кредитором. Щоб такий спосіб давав результат, необхідна довіра до медіатора. Такі дії дозволяють вирішити конфлікт мирним способом, зберігаючи ділову репутацію кожного боку.

Головне правило - медіатор не повинен бути зацікавлений в суперечці, тобто завжди залучається третя особа, незалежне ні від однієї сторони спору. Крім того, медіація не має на увазі рішення конфлікту за боржника і кредитора, арбітри лише пропонують певні варіанти вирішення цієї проблеми, безпосереднє їх застосування є волею сторін угоди. Тобто медіатор надає консультирующую функцію, а не дозволяє виникають суперечки особисто.

Для того щоб вирішити конфлікт запропонованим способом необхідно наступне:

Наявність згоди і обгрунтованого думки від кожної сторони спору;
Незацікавленість медіатора в справі, що розглядається, відсутність особистої вигоди або переваги щодо однієї зі сторін;

Можливість вирішити спір за рахунок переговорів без звернення до судових інстанцій, тобто мирним способом, грунтуючись на угоді.
Залучення до конфліктної ситуації третіх осіб - частина процесуального права. Цікаво те, що медіатори, вони ж арбітри, при веденні переговорів, не є службовцями державних органів, в тому числі судів. Вони діють самостійно, маючи певні знання для того, щоб вирішити виниклу суперечку з приводу виконання договірних зобов'язань.

Судовий порядок стягнення боргів

Самим часто вживаним способів здійснення стягнення боргу з юр. особи є звернення до арбітражного суду. Дев'яносто відсотків суперечок виникає саме з цього приводу. Для повернення боргу необхідно направити позов до арбітражного суду. Керуватися при цьому потрібно, а також двома статтями Цивільного кодексу, що визначають підстави подачі такого позову.

відповідно до якої сторони договору повинні виконувати свої зобов'язання згідно з договором;
 відповідно до якої двосторонній договір не може бути розірваний в односторонньому порядку.
Порушення цих норм виступає підставою подання позову, так як несплата боргу - невиконання зобов'язання за договором.
Стягнення боргів з юридичних осіб в суді має на увазі дії, що здійснюються в кілька етапів:

Переговори. Згідно із законом сторони повинні, перш ніж звертатися до суду, вчинити спробу домовитися, тобто або кредитор змінює умови і йде на поступки боржнику, або останній повертає борг. Якщо досягти консенсусу вдалося, то суперечка закінчується мирною угодою без звернення до суду.
Претензійний порядок. Він застосовується, якщо домовитися не вдалося. Кредитор направляє боржникові претензію, щоб той повернув борг в досудовому порядку. На повернення боргу дається тридцять днів. Якщо вимога не виконана, кредитор звертається з позовом до суду. Даний етап створює більшість проблем. Умови застосування претензійного порядку краще обговорювати при укладенні договору, в тому числі цей етап можна зовсім виключити.
Подача позову. Справи про стягнення боргу розглядають арбітражні суди першої інстанції. Подається позов за місцем знаходження відповідача. Якщо таке невідомо, то заява подається за місцем знаходження його майна. Стягнути борги юр. особи в такому порядку вважається найефективнішим варіантом. Однак для цього позивач повинен представити всі наявні докази, достатні для задоволення позову. Відповідач також може пропонувати докази на свій захист. Після оцінки всіх запропонованих фактів і документів, суд виносить рішення.
Виконавче виробництво. Ефективність даного способу стягнення боргу з юридичної особи полягає в тому, що судові пристави в подальшому займаються стягненням майна. Немає необхідності чекати, коли боржник вирішить повернути борг. Це за нього, з застосуванням такого заходу, як арешт майна, здійснюють посадові особи.
Крім подачі позову, передбачає також наказне провадження, яке дозволяє кредитору подати не заява про стягнення боргу, а заяву на винесення судом наказу, за яким боржник буде зобов'язаний повернути борг. Різниця проявляється в судовому процесі, який спрощується, а також в розмірі держмита, яка зменшується в два рази.
Кредитору досить направити копію заяви відповідачу, а після винесення наказу і його копію. Боржник може висунути заперечення на судовий наказ, тоді він підлягає скасуванню, а далі піде повноцінне судовий розгляд.

Щоб наказне провадження було застосовано, необхідна наявність ряду умов:

Вимога обов'язково повинно випливати з факту невиконання боржником своїх зобов'язань і грунтуватися на документах, що підтверджують його;
Боржник повинен визнати висунуті йому вимоги, але не виконати їх у встановлені терміни;
Ціна вимоги не повинна перевищувати чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Сума вище стягується в загальному судовому порядку.
При подачі позову необхідно дотримуватися вимог закону.

Відповідно до процесуального законодавства, позовна заява повинна містити в собі наступну інформацію:

Назва та адреса суду, куди направляється позов. Якщо хоча б одна сторона спору - громадянин, то суд загальної юрисдикції. Якщо обидві сторони є юридичними особами, то арбітражний суд;
Найменування позивача, точна адреса, а також реєстраційні дані;
Найменування відповідача, точна адреса, а також реєстраційні дані;
Вимоги, що пред'являються до відповідача з відсилання до норм закону;
Обставини, що підтверджують обгрунтованість пропонованих вимог;
Ціна позову, тобто сума, яка повинна стягуватися;
Відомості, що підтверджують дотримання досудового і претензійного порядку;
Перелік документів, які додаються до заяви.
Для того щоб суд не відхилив позовну заяву і направив його на розгляд, крім самого позову необхідно представити певні документи, які будуть залежати від пропонованих вимог.
Позови про стягнення боргів юр. осіб повинні мати в додаток наступний перелік додаткових документів:

Повідомлення, які були направлені всім особам, які беруть участь у справі про подачу позову;
Квитанція, що підтверджує сплату державного мита, яка буде визначатися пропорційно сумі стягнення;
Копія свідоцтва, що підтверджує державну реєстрацію як юридичної особи;
Документи, що підтверджують обставини, на які позивач посилається в заяві;
Документ, який вказує на те, що позивачем був дотриманий претензійний порядок;
Довіреність, але в тих випадках, коли інтереси позивача захищає його представник.
Недотримання запропонованих вище вимог, як і тих, що стосуються змісту позовної заяви, так і тих, що говорять про необхідність додаткового пакету документів, веде до залишення позову без розгляду.
Якщо позивач не виправить допущені порушення у встановлений судом строк, то заява буде йому повернуто. У разі коли вся процедура дотримана, суд в максимально короткі терміни розглядає заявлені вимоги, приймаючи позов до провадження, і виносить відповідне рішення.

Виконавче провадження, як завершальний етап судового порядку стягнення боргів, здійснюється на підставі виконавчого листа, який видається разом з судовим рішенням. Реалізація даного виду виробництва здійснюється після того, як судове рішення вступить в силу. До цього моменту відповідач може його оскаржити.

Якщо звернення до апеляційної інстанції не було здійснено, то порядок стягнення боргу з юридичної особи завершиться діями судових приставів, які витребує необхідне майно у боржника.

 

закрить
Введіть Ваше ім'я: E-mail:
Запитання адвокату